- Počítače
> Výpočetní technika > Počítače > Nejde vypnout

Co dělat když počítač nejde vypnout

[ - ] Proč nejde počítač vypnout?

Občas se stane, že se nějaký program v počítači zablokuje, lidově řečeno "zamrzne". Přestane reagovat na vstupy z klávesnice i z myši a nejde ukončit. Nejčastěji je to proto, že se program opakovaně snaží provést nějaký nesplnitelný úkol (třeba číst z poškozeného disku, vyhledat v síti neexistující počítač, vložit do stránky poškozený obrázek apod.). Program je často napsaný tak, že do té doby, než úkol splní, nemůže dělat nic jiného. Tedy ani číst vstupy z klávesnice nebo z myši. Nemyslel-li programátor na to, že prováděný úkol by měl skončit v nějakém časovém limitu, bude se program o jeho splnění pokoušet donekonečna, "zacykluje se" a stane se neovladatelným.

Zacyklovaný program nejenže sám nereaguje na žádné vstupy, ale svým Sysifovským úsilím zaměstnává celý počítač. Má-li vysokou prioritu, pak počítač nemá čas na nic jiného, a všechny ostatní programy poběží rychlostí splašeného šneka. Počítač reaguje tak pomalu, že to vypadá, jako by byl zablokovaný nejen program, ale celý počítač.

Nejšetrnějším způsobem jak z této situace ven, je prostřednictvím operačního systému násilně ukončit (sestřelit) zablokovaný program. Přijdete přitom sice o neuložená data v sestřeleném programu, ale nenaděláte žádnou další škodu. Jestliže tento postup selže, vyzkoušejte postupně několik dalších možností jak počítač šetrně vypnout.

[ + ] Ukončení zablokovaného programu

[ + ] Vypnutí počítače klávesnicí

[ + ] Vypnutí počítače hlavním vypínačem

[ + ] Vypnutí přívodu proudu do počítačeKOMPAS Milevsko, Dům obchodu a služeb, Komenského 1219, 399 01 Milevsko
mail: kompas@milevsko.cz      http://kompas.milevsko.cz      tel/fax: 382 52 13 14

Sdružení českých spotřebitelů udělilo společnosti Kompas Milevsko s.r.o. Národní cenu Spokojený zákazník